Danışmanlık

Danışmanlık


Yeni bir marka kurdunuz ve markanıza yatırım yapacaksınız. Markanızı tanıtacaksınız, reklamını yapacaksınız ve müşteri çevresi kazanacaksınız. Fakat düşünün ki, onca emek ve sermaye harcamışken, markanızı piyasaya tanıtmışken, bir gün markanızın bir 3.kişi tarafından tescil edildiği iddiası ile markanız tabelalarınızdan, iş ürünlerinizden sökülüyor, markanızı kullandığınız ürünlere el konuluyor. Uygulamada sıklıkla karşılaştığımız bu gibi sorunların önüne geçebilmek için marka tescili yapmadan önce doğru araştırma yapmak önemlidir. Aksi halde yeni kanun hükümlerine göre markanız Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilse bile, önceki tarihli markanın sahibi, sizin daha sonraki tarihli markanızı dava açarak iptal ettirebilecektir. 

Yine başka bir örnekte, patent konusu bir buluş bulduğunuzu düşünün. Fakat doğru şekilde bilgilendirilmediğiniz için buluşunuzu kamuyla paylaştığınızdan itibaren 1 yıllık süreden sonra patent başvurusunda bulundunuz diyelim. Bu durumda, patent başvurunuz tescil edilse dahi hükümsüzlük davası açılarak patent belgesi iptal edilebilecektir. Bununla beraber, patent konusu buluşunuz harcıalem hale geldiğinden sizin fikir ve emek ürününüz olan buluşu herkes dilediği gibi üretebilecek ve satabilecektir. Tüm Ar-Ge çalışmalarınızın, sermayenizin boşa gitmesi bir yana, aleyhinize açılan davalarda yargılama giderinden de sorumluluğunuz doğacaktır. 

Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak adına doğru bilgi ve araştırma desteğini almak önemlidir. Bu noktada, ekibimiz size başvuru öncesi ön araştırma ve olası risklere karşı bilgilendirme hizmeti vermektedir. Uygulamada, gizlilik içerisinde yapılması gereken patent ve faydalı model tescil işlemleri gibi işlemlerde, başvuru içeriğinin 3.kişilerle paylaşıldığı, bu şekilde sizin fikir ürününüz üzerinden haksız kazanç sağlandığı maalesef sıklıkla görülmektedir. Ekibimiz fikirlerinizin gizliliğine son derece önem vermektedir. 

Sınai hakkınızın tescil aşamalarını doğru şekilde yönetmek için başvuru yapmadan önce ve başvurudan sonra ihtiyacınız olan desteği en iyi şekilde vermek için her geçen gün daha çok çalışıyoruz. Tescil aşamasından sonra da ihtiyaç duyduğunuz hukuki desteği uzman avukatlarımız sayesinde size sağlamaktan memnuniyet duyarız. Çünkü sınai hakkınızı tescil ettirmek kadar onu hukuka aykırı müdahalelere karşı korumak da son derece önemlidir. Alanında büyük firmalara baktığınızda hepsinin tek bir markayla veya patent ile yetinmediğini, yüzlerce başvuru yaptığını görürsünüz. Bunun nedeni, koruma kalkanını genişletmek amaçlıdır. Sınai haklara verilen önem ile büyüme doğru orantılıdır. Bu nedenle tescil aşamalarında ve sonrasında doğru desteği almak önemlidir.

OLGUN MARKA PATENT ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ