Endüstriyel Tasarım Tescil

Endüstriyel Tasarım Tescil

TASARIM NEDİR?

Tasarım, ürünün tümü veya bir parçasının ya da üzerindeki süslemenin çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerinden kaynaklanan görünümüdür. Bir tasarımın korunabilmesi için “yenilik” ve “ayırt edicilik” kriterine sahip olması gerekmektedir. Açıklamak gerekirse;

  1. Yenilik: Bir tasarımın aynısı; tescilli tasarım için başvuru veya rüçhan tarihinden önce, dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir.
  2. Ayırt Edicilik: Bir tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenim; tescilli tasarım için başvuru veya rüçhan tarihinden önce, kamuya sunulmuş herhangi bir tasarımın aynı kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenimden farklı ise bu tasarımın ayırt edici niteliğe sahip olduğu kabul edilir.

Tasarım tescili “görüntüyü” korur. Tasarım kısaca aklın, estetikle buluşmasıdır. Özgün çizimlerinizi, şekillerinizin korunması gerekmektedir. Tasarımları örneklendirmek gerekirse ince belli çay bardağı ile normal çay bardağını karşılaştırabiliriz. Birçok evde hanımlar, ince belli çay bardağını öncelikli olarak tercih ederler. İşte bu tercihin nedeni tasarımın öneminden kaynaklanmaktadır. Tasarımınız ne kadar ince detaylarda farklılık gösterirse ortalama tüketicileriniz nezdinde o kadar tercih edilesi olursunuz. Tasarımlarınızı taklit ederek ticari kazanç elde etmek isteyenlere karşı yaratıcılığınızın ürünü olan tasarımlarınızı korumak için tasarım tescilini yaptırmanız gerekmektedir. 

TASARIM KORUMA SÜRESİ NE KADARDIR?

Tasarımlar başvuru tarihinden itibaren 5 yıl boyunca korunur. Bu süre, tasarım yenileme işlemi ile 25 yıla kadar uzatılabilir. 

TASARIM HAKKI KAPSAMI NEDİR? TESCİL NASIL BİR KORUMA SAĞLAR?

Tasarımını tescil ettirerek koruyan tasarım sahibi, 3.kişilerin tasarımını veya tasarımın uygulandığı ürününü izinsiz olarak üretmesini, piyasaya sunmasını, ithal etmesini, ticari amaçlı kullanmasını veya bu amaçlarla elde bulundurmasını, ya da sözleşme yapmak için öneride bulunmasını engelleme hakkı verir. Bu nedenle, tasarımınızı tescil ettirmek son derece önemlidir. 

BİR TASARIMIM VAR NE ZAMAN BAŞVURU YAPMALIYIM?

Tasarımınızı, herhangi bir şekilde kamuya sunmuş iseniz 12 ay içinde tasarım tescil başvurunuzu yapmalısınız. Bu kamuya sunma örneğin sosyal medyada paylaşma şeklinde olabilir. Kamuya sunduktan sonra 12 ay geçtikten sonra tasarım tescil başvurusunda bulunmanız durumunda, tasarım tescil belgenizi alsanız bile hükümsüzlük davası açılarak belgeniz iptal edilebilecektir. 

TASARIMIMI YURTDIŞINDA DA KORUYABİLİR MİYİM?

Marka, patent / faydalı modelde olduğu gibi endüstriyel tasarım başvuruları da yalnızca yapıldıkları ülkede geçerlidir. Bu nedenle, tasarımınızı Türkiye sınırları dışında da korumak istiyorsanız uluslararası tasarım tescil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Endüstriyel tasarım Türkiye sınırları dışında başka ülkelerde de korunabilmesi için ülkesel bazda başvuru yapılabilir. Ülkesel bazda başvuru her ülkenin kendi sistemi ve kendi vekilleri aracılığı ile yapılabilen bir başvuru çeşididir. Genellikle, birden fazla sayıda ülke için bu şekilde başvuru yapılması tercih edilmez. 

1 Ocak 2005 tarihi itibari ile Türkiye tarafından da imzalanan Lahey Anlaşması çerçevesinde WIPO aracılığı ile tek bir başvuru ile birden çok ülkede endüstriyel tasarımınızı tescil ettirmek mümkündür. Bu başvurunun, düşük maliyet, tek dilde başvuru, başvuru sonrası işlemlerin tek merkezden yapılması ve kısa sürede tescil alınabilmesi gibi avantajları bulunmaktadır. Bir diğer uluslararası başvuru çeşidi de Avrupa Topluluk Tasarım (RDC) Başvurusudur. Bu başvuru sayesinde tek bir başvuru ile Avrupa Birliğine üye ülkelerde başvuru endüstriyel tasarım tescili sağlanmaktadır. Bir diğer başvuru şekli ise, 16 Afrika ülkesinde OAPI (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Organizasyonu) sayesinde tek seferde başvuru yapılmasını sağlayan sistemdir. 

Konusunda uzman kadromuz ve yurt dışındaki marka patent vekili meslektaşlarımız ile işbirliğimiz sayesinde prosedürlere uygun olacak şekilde uluslararası tasarım tescil başvurularınızın yapılmasını ve tüm süreçlerin takibini sağlamaktayız.
 

OLGUN MARKA PATENT ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ